top of page

Krakuski po-znają swoje miasto

krakuska.jpg
wianek.jpg

To cykl spacerów, warsztatów przeznaczony dla przedszkolaków i młodszych klas szkoły podstawowej. Na spacerach, dzieci poznają historię i zabytki Krakowa, ale również po przez zaangażowanie ich przez prowadzących do  wspólnych gier czy też wytwarzania różnych przedmiotów, dzieci bawiąc się, utrwalają wiedzę.

Każdy ze spacerów może być osobną wycieczką, jak również każda następna, może być uzupełnieniem wcześniejszej.

Wzgórze Wawelskie i jego sekrety

Podczas tej wycieczki, dzieci dowiedzą się dlaczego, i od kiedy ludzie zamieszkiwali Wzgórze Wawelskie, co spowodowało, że stało się ono siedzibą królewską. Poznamy również zwyczaje królewski, począwszy od tego jak wyglądały koronacje, przez to jak się królowie ubierali i co jedli. Może razem stworzymy menu królewskie?

Nie zabraknie oczywiście legend. W trakcie spaceru, jeśli pogoda na to pozwoli, dzieci wykonają korony królewskie abyśmy wspólnie mogli dokonać koronacji. Dodatkowo dostaną instrukcję, jak wykonać smoka, który nikogo nie zje ale jak mu zagramy, tańczyć będzie.

IMG_0382.jpg
Więcej

Nie od razu Kraków zbudowano

Rynek krakowski w średniowieczu to jeden wielki plac handlowy. Czym handlowano, czym płacono i czy łokieć to tylko łokieć a każdy kamień waży zawsze tyle samo. Dowiemy się kiedy Kraków powstał i jak wyglądało w nim życie. Dlaczego ludzie zastanawiali się czy lepiej się myć czy wietrzyć oraz dlaczego jadali tak dużo śledzi i czym je doprawiali. Postaramy się po kształtach, zapachach odróżnić przyprawy korzenne a za pomocą wagi szalkowej zważyć je. Spacerując po Rynku dowiemy się oczywiście jaką funkcję pełniły Sukiennice i czy od razu tak wyglądały. Zobaczymy jak wyglądał Ratusz w którym zapadały najważniejsze decyzje w mieście i dowiemy się kto w nim jeszcze pracował i dlaczego wszyscy się go bali. Oczywiście nie zabraknie legend o Janie co na księżycu mieszka i o zaglądającym w oczy turystom gołębiach.

Alternatywą lub uzupełnieniem tego spaceru może być wizyta, zwiedzanie Podziemi Rynku. Wówczas wymagany jest wcześniejszy zakup biletów.

IMG_0389.jpg
Więcej

Katedra Wawelska i jej zakamarki

Katedra Wawelska to serce nie tylko Krakowa ale i całej Polski. Zwiedzając ją, dzieci zobaczą miejsca gdzie królowie byli koronowani ale i miejsca, gdzie są pochowani. Wspólnie wejdziemy na Wieżę Zygmuntowską aby dotknąć serce, które spełnia życzenia. Po wyjściu z Katedry, rozwiązując zagadki, krzyżówkę, utrwalimy swoją wiedzę.

Wycieczka wymaga zakupu biletów do Katedry.

IMG_20221001_144353.jpg
Więcej

Kolory i tajemnice Kościoła Mariackiego

Czasami wydaje się nam, że to co stare, musi być szare. O jakaż to pomyłka! Sprawdzimy to w Kościele Mariackim. Dowiemy się kto i na czyje zlecenie wykonał największy na świecie ołtarz gotycki. Co to w ogóle ten gotyk? Czym jest nadstaw ołtarzowa i co przedstawia oraz skąd się za nią wziął żółty bucik? Czy hejnalista mieszka na wieży i dlaczego tak często odgrywa hejnał?  Tego wszystkiego dowiemy się podczas spaceru a na jego zakończenie, w miarę pogody, postaramy się w grupach wykonać kolorowy kolarz, w formie szafy, który może przypominać nadstawę ołtarzową lub dowolne inne dzieło. Jeśli pogoda nie pozwoli na prace na zewnątrz, grupa otrzyma materiały do wykorzystania i uzupełnienia spaceru na lekcjach.

Spacer wymaga zakupu biletów.

325096131_672543511285743_5935656862370041644_n.jpg
Więcej

Tajemnice najstarszej w Polsce szkoły

Dlaczego Nawojka nie mogła się uczyć a Jakub już tak. A jak się już uczył, to gdzie i czego. Razem udamy się na dziedziniec Kolegium Maius aby poznać historię najstarszego uniwersytetu w Polsce. Dowiemy się w jaki sposób dawniej robiono notatki a i może uda nam się coś napisać piórem gęsim.

Więcej
maius.jpg

O Kościuszce i kopcu, który z całego Krakowa widać

Czy Tadzio jadł czekoladę jak był małym Tadziem? Czy grał w piłkę nożną? A dlaczego popłynął do Ameryki? Kim tak w ogóle był i dlaczego mówimy, że jest bohaterem narodowym? I co to właściwie ten Kopiec? O tym wszystkim dowiemy się podczas zwiedzania Muzeum Kościuszkowskiego a na koniec wspólnie wejdziemy na Kopiec aby zobaczyć cały piękny Kraków. Utrwalając wiadomości, podzieleni na grupy, rozwiążemy zagadki.

Wycieczka wymaga zakupu biletu.

Więcej
325435986_1123379631669115_1512958957190207959_n.jpg

O Stasiu, który wielkim Stanisławem został

Kraków to nie tylko królowie z koroną na głowie. To też królowie sztuki. Stanisław Wyspiański całe życie spędził w Krakowie. Tu pisał, malował, tworzył. Zobaczymy co i gdzie zmalował i co zaprojektował. Sami stworzymy witraże lub kolorowe zakładki do książek (w razie złej pogody, dzieci dostaną materiały i instrukcje do domu, do szkoły).

Więcej
FB_IMG_1627137465979.jpg

K jak Kazimierz

Kim właściwie są żydzi? Czym się  różnimy a ile mamy wspólnego? Gdzie mieszkali, gdzie chadzali i czy mieszkają, czy chadzają? Aby tego się dowiedzieć, udamy się na Kazimierz. Postaramy się odnaleźć i nazwać ślady kultury żydowskiej i religii judaistycznej.

Więcej
kazimierz2.JPG

O Kraku który miasto zakłada

Wycieczka na Kopiec Kraka, przybliży nam postać samego władcy. Dowiemy się gdzie mieszkał, jakim władcą był i dlaczego usypano dla niego kopiec. Dowiemy się o początkach miasta ale i Polski. Odwiedzimy jednocześnie Wzgórze Lasoty i zobaczymy kościół św. Benedykta, gdzie wspólnie, w formie pantomimy, odtworzymy legendę o Czarnej księżniczce.

Więcej
325920177_679494500524741_7135631464552821800_n.jpg

Programy wycieczek są zawsze dostosowane do wieku uczestników.

Wycieczki można łączyć i są przeznaczone nie tylko dla dzieci z Krakowa. 

Więcej
wianek.jpg

Każda wycieczka trwać będzie ok. 2 godziny. Istnieje możliwość aby zamiast wycieczki, przewodnik przeprowadził pogadankę, warsztaty, prezentację w szkole.

Skontaktuj się aby poznać cenę wycieczek

Więcej
FB_IMG_1627137488494.jpg

Tytuł cyklu, plany oraz zdjęcia stanowią własność prywatną.

Jesteś zainteresowana/ny -                 zadzwoń 664996923

Więcej
krakuska.jpg

Spacery po Krakowie

Agnieszka Solska - Niewiadomska

licencjonowana przewodniczka po Krakowie, nr licencji 396

tel. 664996923

  • Facebook

KONTAKT

​​

© 2035 by Nick Erickson Physiotherapy. Powered and secured by Wix

bottom of page